Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

Alevilik inancında Cennet ve cehennem varmıdır.

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  Alevilik inancında Cennet ve cehennem varmıdır. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Merhabalar, Alevilik inancında cennet ve cehennem inancı varmı dır? ve Ayrıca ölünce tekrar dirileceği gerçeğine inanılıyor mu? son olarak; Bir müslüman olarak bir şey belirtmek istiyorum, Alevilikte en çok dikkatimi çeken şey, Allah inancının olması, Teşekkürler....

Ağaç Şeklinde Aç11Beğeni
  • 4 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen Toprak.
  • 3 gönderen dAbBe
  • 1 gönderen Sun's Son
  • 2 gönderen munzuro

Seçenekler
Alt 01.08.12   #1
OLUMLU
Yeni Üye
Üye
Nereden: ADANA
Rep Puani : 10
Standart Alevilik inancında Cennet ve cehennem varmıdır.

Merhabalar, Alevilik inancında cennet ve cehennem inancı varmı dır?
ve Ayrıca ölünce tekrar dirileceği gerçeğine inanılıyor mu?
son olarak;
Bir müslüman olarak bir şey belirtmek istiyorum, Alevilikte en çok dikkatimi çeken şey, Allah inancının olması,

Teşekkürler.
Sponsor Reklamlar

OLUMLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.08.12   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 36
Standart Cevap: Alevilik inancında Cennet ve cehennem varmıdır.

Hosgeldin Can, Biz Aleviler icin cennetimiz aleviligin gerektirdiklerini yaptigimizdadir cennet kisi duskunse cehennemi yasar kimse onla konusmaz bir nevi afaroz olur, dogru yolu bulunca cennetide bulmus olur cennetde cehennemde bizim yasantimizda yaptiklarimizla sinirlidir.. dogru insanlara yararli oldugumuz surece cenneteyiz.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.08.12   #3
OLUMLU
Yeni Üye
Üye
Nereden: ADANA

cevap için çok teşekkürler,
son bir şey belirtmek istiyorum,
saatlerdir, yazılanlar ve cevapları okudum, bazı yerlerde karşılıklı kınamaya, hatta ağır derecede suçlamaya varan şeyler yazılmış, bunu tasvip etmiyorum, bazı müslüman olduğunu belirten arkadaşlar aşırıya kaçmışlar bunu yapmasınlar, islamda inanç konusunda zorlama yokturrrrr. ve inananın ve inanmayan hükmünü vermek ancak yaratana aittir. bu yüzden fikrinizi elbette belirtin ama kimseyi kınamayın,
Sponsor Reklamlar

OLUMLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.08.12   #4
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

OLUMLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
cevap için çok teşekkürler,
son bir şey belirtmek istiyorum,
saatlerdir, yazılanlar ve cevapları okudum, bazı yerlerde karşılıklı kınamaya, hatta ağır derecede suçlamaya varan şeyler yazılmış, bunu tasvip etmiyorum, bazı müslüman olduğunu belirten arkadaşlar aşırıya kaçmışlar bunu yapmasınlar, islamda inanç konusunda zorlama yokturrrrr. ve inananın ve inanmayan hükmünü vermek ancak yaratana aittir. bu yüzden fikrinizi elbette belirtin ama kimseyi kınamayın,

Haklısınız, olumlu can...

OLUMLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhabalar, Alevilik inancında cennet ve cehennem inancı varmı dır?
ve Ayrıca ölünce tekrar dirileceği gerçeğine inanılıyor mu?
son olarak;
Bir müslüman olarak bir şey belirtmek istiyorum, Alevilikte en çok dikkatimi çeken şey, Allah inancının olması,

Teşekkürler.

Ben de birşeyler söylemek istiyorum. Ahiret; Özümü turaba çekip, Hakk'a kattığım yer. Alevilerde devriye inancı vardır, bu inanca göre vakti gelen ruh maddi aleme iner. Önce cemâdata (cansız varlıklara) sonra nebata (bitkilere), hayvana, insana en sonra da İnsan-ı Kamil’e geçer. Oradan da Hakk'a döner ve onunla birleşir. Yani biz Dünya'da geçirdiğimiz süre içerisinde insan-ı kamil mertebesinde olmaya çalışırız.

AŞK İLE
Sponsor Reklamlar

Deniz, munzuro, Sun's Son ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.08.12   #5
Toprak.
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 20

İçimde sevgi,mutluluk,huzur,barış,kardeşlik gibi duygular bana cennettir,öfke,kin,nefret,düşmanlık,acı gibi duygular hissettiğimdede bilirim ki cehennemi yaşıyorum...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Toprak. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.08.12   #6
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Cennet cennet dedikleri,
Bir kac huri birkac melek.
Isteyene ver onlari,
Bana seni gerek seni.

Yunus Emre

Deryadan ayrilmis bir damala gibi cöllere, daglara, ovalara atiliriz.
Bozbulanik sel halinde daglardan asagi, caylardan irmaklardan caglayarak akariz.
Iste bu dönem bizim icin cehennemdir.

Sonra akar akar durulur tekrar aslimiza deryaya kavusuruz.
Bu da cennet olsa gerek.

Bütün evren semah döner
Aşkından güneşler yanar
Aslına ermektir hüner
Beş vakitle avunmayız.

Hüdayi
Sponsor Reklamlar

Deniz, Sun's Son ve Toprak. bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.08.12   #7
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep

Hakk'a firkatten öte cehhennem, onunla bir olmaktan içre cennet yoktur anlayacağınız Olumlu Can.

Herkes çok güzel yanıtlar vermiş ellerinize sağlık CANLAR
Sponsor Reklamlar

Toprak. bunu beğendi.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.08.12   #8
Aşıktalibi
Üye
Üye
Nereden: İstanbul'dan

okudum güzel kelamlar yapılmış ama düz mantıkla söyliyeyim islamiyette kuranda neyse o. Cennet cehennem inancı vardır ahiret inancı. Ama onunda şartı var birincisi sevap ve günahı atıcaksın unutucaksın. Bir iyiliği yapiyorsan önce allah sonra o insanın ihtiyacı icin "sevap kazanayım cennete giderim ah vicdanımı rahatlatayım zihniyeti yok" bir şeyide yapmıyorsan günah diye değil yanlış olduğu için. Yani cehennem olmasaydı o günahı yapıcaktın? yani cennet olmasaydı o iyiliği yapmıyacaktın mantığı bu? Hiçbir şekilde karşılık beklemeden tevvekkületmektir Alevilik Allaha. Ya Allah Ya Muhammed Ya Ali. Hatay, suriye çivarlarında sanırım ee nusayrilerin bazıl topluluklarında -hepsinde değil- Cennet ve cehennemin olmadığı kötü insanlar ölünce yıldız olup havada asılı kalacağı, iyi olanların dünyada geri geleceği gibi inançlar var sanırım onları duyunca aklın karışmış olabilir.
Sponsor Reklamlar

Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.08.12   #9
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir

aşk ile... canlar cennet ve cehennem insanın süreği ile ilgilidir. iç içe iki mekandır ve insan süreği ile ikisinden birindedir. ikiside buradadır. nefsine kul isen cehennemi yaşıyorsun demektir. zira her anın cümle kötülüklere açıktır ve kişi kötülüğün vücut bulmuş halidir. yani cehennemi kendi bedeninde yaşar, yaşatırsın. Hakk'a teslim isen süreğin Aşk üzerine olur ki, ikrar iman süreğidir ve cennettir. ikiside buradadır ve ikiside insanda vücuda gelir... aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve Sun's Son bunu beğendiler.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...