Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

Aleviler Neden Namaz Kılmaz

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  Aleviler Neden Namaz Kılmaz Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Alevi Nickli Üyeden Alıntı Hz. Ali şehid edildiği için kılmamazlık yapmıyor. Aleviler Namaz kılmanın şeklinin sünni-arap yorumu olan mevcut halindeki gibi olmadığına inandıkları için kılmıyor. Yani, Kuranı Kerim namaz kılmak için derki:”Secde edin” Kuranda bunun dışında nasıl kılınacağına dair bir açıklama olmadığına inanırlar. Sünniler ve araplar kuranda bu konu açıklanmadığı için namazı sünnet olarak kılarlar. Bu yüzden sünniler kılma şekline sünnet derler ve namazın zamanıda belli edilmemiştir Kuranda..Bu yüzden iran 3,ülkemizdeki Sünniler 5 vakit kılar. Aleviler namazın şekli ,süresi ve ...

Seçenekler
Alt 11.08.12   #11
rdrd
Yeni Üye
Üye
Nereden: dünyadan
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Aleviler Neden Namaz Kılmaz

Alevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz. Ali şehid edildiği için kılmamazlık yapmıyor. Aleviler Namaz kılmanın şeklinin sünni-arap yorumu olan mevcut halindeki gibi olmadığına inandıkları için kılmıyor. Yani, Kuranı Kerim namaz kılmak için derki:”Secde edin” Kuranda bunun dışında nasıl kılınacağına dair bir açıklama olmadığına inanırlar.
Sünniler ve araplar kuranda bu konu açıklanmadığı için namazı sünnet olarak kılarlar. Bu yüzden sünniler kılma şekline sünnet derler ve namazın zamanıda belli edilmemiştir Kuranda..Bu yüzden iran 3,ülkemizdeki Sünniler 5 vakit kılar. Aleviler namazın şekli,süresi ve vakti olacağına inanmaz. Daha doğrusu ibadetin şeklinin olacağına inanmazlar…İbad et Allah ve kul arasındadır.
Aynı zmanda kuranı kerimde cami kelimeside tek yerde geçmez. Cami peygamberden sonraki kutuplaşma neticesinde,ikt idar sahiplerinin yandaşlarına propaganda yapmak amaçlı kurdurdukları yerlerdir..O zaman dahi adı cami değil mescitti. Emeviler bunları yaygınlaştırdı ve islam alemine cami kültürünü empoze etti.

Kuranı Kerimde her şey ayrıntılı açıklanmaz. Bu durumda Hz.Peygamber Muhhammed (A.S.)'ın hareketlerine ve söylediklerine bakmak gereklidir.

Camiler siyasallaştı diye camiden ve cemaattan tamamen uzaklaşmak pek mantıklı değil. 12 eylülden önce de fakülteler, üniversiteler devrimci komünist miltanların kurtarılmış bölgeleri idi. Bazı fakülteleri de ülkücüler ele geçirmişti. Askerler buraları temizledi. Şimdi çocuklarımızı üniversitelere göndermemezlik yapıyor muyuz? Elbette hayır. Camiler Allah rızası için ibadet yapılan yerlerdir.
Sponsor Reklamlar

rdrd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.08.12   #12
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

rdrd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuranı Kerimde her şey ayrıntılı açıklanmaz. Bu durumda Hz.Peygamber Muhhammed (A.S.)'ın hareketlerine ve söylediklerine bakmak gereklidir.

Camiler siyasallaştı diye camiden ve cemaattan tamamen uzaklaşmak pek mantıklı değil. 12 eylülden önce de fakülteler, üniversiteler devrimci komünist miltanların kurtarılmış bölgeleri idi. Bazı fakülteleri de ülkücüler ele geçirmişti. Askerler buraları temizledi. Şimdi çocuklarımızı üniversitelere göndermemezlik yapıyor muyuz? Elbette hayır. Camiler Allah rızası için ibadet yapılan yerlerdir.

Aslinda Hz.Muhammed´te bir sey söylemez namaz hakkinda. Ölümünden sonra onun agzindan uydurulan hadisler söyler.

Hz.Muhammed zamaninda Cami olmadigina, Kuran´da Cami kelimesi gecmedigine göre, neye dayanarak müslümanlarin ibadetleri namaz, ibadet haneleri camidir diyebiliyorsunuz acaba?

Ben de Müslümanlarin ibadetleri cem, ibadet haneleri de cemevleridir diyorum.
Ne olacak simdi.?
Sponsor Reklamlar

Toprak. ve bekocem456 bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.08.12   #13
rdrd
Yeni Üye
Üye
Nereden: dünyadan

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslinda Hz.Muhammed´te bir sey söylemez namaz hakkinda. Ölümünden sonra onun agzindan uydurulan hadisler söyler.

Hadis alimi misiniz? Bol keseden atmışsınız.
Ufak atta civcivler yesin. Delillerin nedir? İddianı ispatlayabilir misin? Fakat ben sana en az 10 tane güvenilir hadis yazarım.

Hz.Muhammed zamaninda Cami olmadigina...

Önce gitde tarih oku. Hz. Muhammed (A.S.)'ın bizzat kendi elleriyle yaptığı Kuba Mescidini unutmayın.

(Cami, Müslümanların kutsal ibadet mekanıdır. Genellikle minaresiz küçük camilere veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için ayırılmış ufak mekanlara mescit denir. Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Cami_(ibadethane))

Kuran´da Cami kelimesi gecmedigine göre, ...

CİN/18:"Mescitler kuşkusuz Allah'ındır. O halde Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın."

TEVBE/18:"Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır."

ARAF/29:"De ki: "Rabbim bana adaleti emretti. Her mescidde yüzünüzü O'na doğrultun ve dini yalnız kendisine has kılarak O'na yalvarın. İlkin sizi yarattığı gibi yine O'na döneceksiniz.""

TEVBE/17:"Müşrikler kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescidlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır."

ARAF/31:"Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, Çünkü Allah israf edenleri sevmez."

KEHF/21:"Böylece insanları onlardan haberdar kıldık ki, öldükten sonra dirilmenin hak olduğunu ve kıyamet gününden şüphe edilemeyeceğini bildirmek için, öylece şehir halkına buldurduk. Onları mağarada bulanlar, aralarında durumlarını tartışıyorlardı. Dediler ki: "Üstlerine bir bina (kilise) yapın. Bununla beraber Rableri, onları daha iyi bilir." Sözlerinde üstün gelen müminler: "Üzerlerine muhakkak bir mescid yapacağız." dediler."

Ben de Müslümanlarin ibadetleri cem, ibadet haneleri de cemevleridir diyorum.
Ne olacak simdi.?

Sen kimsin ki seni dikkate alacaklar? Alim misin? İlmin ne senin? Müçtehit misin? Fetva vermeye yetecek bilgin mi var senin? Söylediklerini ispat edemezsen ne olacak? Kimse inanmayacak tabii ki.

Ben de dünyanın düz olduğunu iddia ediyorum. Ne olacak şimdi?
Sponsor Reklamlar

Konu rdrd tarafından (11.08.12 Saat 02:58 ) değiştirilmiştir.
rdrd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.08.12   #14
Toprak.
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 20

rdrd sen Alimmisin peki?

Namaz,oruç vb ibadet tarzları alevilikte gerekli görülseydi şimdiye kadar yarımızdan çoğumuz namaz kılıyor olurdu, sünni inançtaki insanlar gibi!
Sponsor Reklamlar

Toprak. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.08.12   #15
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

O senin hadis dediklerine, biz sonradan uydurulmus palavralar diyoruz. 10 tane güvenilir hadis yazabilirmis. Hz.Muhammedin yanindamiydin onlari söylerken.

ilk Minareli cami Muaviye zamanında Mısır valisi olan Müslime tarafından yapılmıştır ve bu camilerde Hz.Ali ve Ehli Beyte lanet okunmaktadir.

Tevbe 107: Bir de şunlar var: Tutup bir mescit yapmışlardır: Zarar vermek için, nankörlük/gerçeği örtmek için, inananları fırkalara bölmek için, daha önceden Allah ve resulüyle savaşmış kişiye gözetleme yeri kurmak için. "İyilik ve güzellikten başka bir şey istemiş değiliz!" diye gerile gerile yemin de edecekler. Allah şahittir ki, onlar kesinlikle yalancıdırlar.

Peygambere göre yeryüzü, Kuran´a göre de Allah´in adinin anildigi her yer ibadet hanedir.

Sizler Hak Muhammed Ali, Allah Allah nidalarinin yükseldigi Cem evlerini ibadet hane olarak görmeyerek, Allahin da, peygamberinin de sözlerine ne kadar riayet ettiginizi gösteriyor, bizlerden caldiginiz vergilerle yaptiginiz camilerin, din adamlarina ödediginiz maasin, halka acik iftar yemeklerinin haram oldugunu bile bile tikinmaya devam ediyorsunuz.

Iste sizin müslümanliginiz.
Sponsor Reklamlar

Deniz, Toprak. ve bican24 bunu beğendiler.
Alt 11.08.12   #16
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Alıntı:
(Cami, Müslümanların kutsal ibadet mekanıdır. Genellikle minaresiz küçük camilere veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için ayırılmış ufak mekanlara mescit denir. Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Cami_(ibadethane))

bu vermiş olduğunuz kaynakta kutsalmı sizce..birazdaha cidi kaynaklardan örnekler sunar iseniz....

Alıntı:
TEVBE/18:"Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır."

kim yazmış yazarı kim bunun.açarmısın
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.08.12   #17
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep

Öncelikle şuradan başlayalım: Şu anki tertibiyle namaz kılanlar hakiki manada namaz kılıyorlar mı? Onlar ki şu hakikatlerin sırların menalarını bilmeden taat eder;
1) Şems-i Tebrizi der ki Kabe'nin dört duvarını yıkdığımızda insanların birbirine sücut kıldığını anlarız. Çün Hakk insanın gönlünü mesken edindi. Cemlerdeki halka secdesi bu sırrın hakkı için edilir.
2) Meğer insan teayyünlerden, Hakk aşkını barındırması bakımından en seçkindi, düşünürsen tecelli secde ediyor, tecelli diyor ki aynanın karşısındaki Vacibül Vücud'a "sen bir ve hak olansın, biz ise gölgeleriz." o halde teayyün muhakkak hakikatin bir benzeri idi, insan sücud sırasında kendisinden farklı olmayana secde eder. Bu hakikatin doruğudur, o yüzden ki ulular bu makamda kendilerini seyreyleyince "Ene'l Hakk" dedi.
3) Kıyam ile Elif, rüku ile dal ve sücud ile mim yani yekunen "Adem" yazdığının ve aslında kendisinin "yok" olduğunun ilan ettiğinin bilincinde mi? O hal ile sen ve ben ikiliğini yıkıp "birliği" ilan ediyor.

Alevi Ayin-i Cemleri tüm bu sırların sembolik ve/veya litaral anlatımları, Muhammediliğe ikrar üzerine yeniden yapılandırılmış ayinlerdir. Yani hakiki manada salat orada da icra edilir.

Muhammedilik arif insanların dinidir. Ahmak ve cahilden hakiki manada mümin olmaz. Onlar cahiliye Arapları gibi atalarından öğrendikleri bir "ADET DİNİ" ne iman ediyor, Hak bilir ki sonları onlar gibi olmasın.
Bu sırlara vakıf olmayan Alevi de hakiki manada Alevi olamaz olsa olsa o da kendi atalarının töresel inançlarını tatbik eder, kendini aldatır. Tabi bu kimselerin böyle olmasında yine o adet dinini yaşayan ahmak sözde müminlerin uluları tarihin her sahnesinde şehid edişinin çok büyük payı vardır. Yani bu sırra vakıf olmayan ama Alevi olduğunu iddia edenler seyrü sülukta ancak yezidler elinden cahil bırakılmış kimseler oluyor.

Eee? O zaman Cem ayini mi yapılsın, şeklen Sünniler gibi namaz mı kılınsın?

Hakikat erbabı için bunların önemi yok...

Aşk ile...
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.

Konu Sun's Son tarafından (11.08.12 Saat 16:41 ) değiştirilmiştir.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.08.12   #18
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

sayın rdrd..

Alıntı:
Nur Suresi 35 ve 36. ayetlerde açıkça ibadet edilen evlerden yani günümüz diliyle söylersek cem evlerinden bahsedilmektedir.

bunları iyi analiz ediniz.işin içinden çıkamıyorum anlamıyorum der iseniz.diyanetin onaylı.türkçe mealini bulunuz bakın orda nedenmek istemekte..

Hazreti Ali, Hicretin 40. yılı Abdurrahman İbn Mülcem adındaki bir Haricinin zehirli kılıcı ile yaptığı saldırı sonucu yaralanmış, 3 gün boyunca yaralı olarak yatağında yatmış, bu sırada zehir vücuduna yayılmış ve 3. gün.sonra hakka yürümüştür.yani camide değil
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.08.12   #19
muharrem
muharrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: uzaktan

yolneferi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dönek ve çakma aleviler hariç aleviler namaz kılmaz,

cem tutar,

onu hangi dede söylemişse aleviliği bir daha okusun,

yada akp ye destek verdiğini açıklasın,

aleviler sadece alevidir.

ben yillardan beridir hic cem evi olmayan bir beldede hristiyan ulkede yasiyorum. ben tek basima cem tutacak degilim. ben nasil salat yapicam o zaman bir alevi olarak? cevap kuran da zaten. ruku edin secde edin buyuruyor kuran. bu durumda ben evimde secde edicem rukuya varicam. bundan dolayi alevilikte namaz vardir. ama aleviler namazlarini evlerinde eda ederler gizli olarak. ve bu namazin seklide cok onemli degil bence ruku secde ve kiyam olduktan sonra.

beni yanlis anlamayin. ben camilere gidip orada namaz kilalim iddiasinda degilim. ama her alevi kendi evinde gizli olarak namazini kilar cemin disinda. kerbela topraginin uzerine secde eder.
Sponsor Reklamlar

Konu muharrem tarafından (12.08.12 Saat 01:02 ) değiştirilmiştir.
muharrem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.08.12   #20
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

muharrem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben yillardan beridir hic cem evi olmayan bir beldede hristiyan ulkede yasiyorum. ben tek basima cem tutacak degilim. ben nasil salat yapicam o zaman bir alevi olarak? cevap kuran da zaten. ruku edin secde edin buyuruyor kuran. bu durumda ben evimde secde edicem rukuya varicam. bundan dolayi alevilikte namaz vardir. ama aleviler namazlarini evlerinde eda ederler gizli olarak. ve bu namazin seklide cok onemli degil bence ruku secde ve kiyam olduktan sonra.

beni yanlis anlamayin. ben camilere gidip orada namaz kilalim iddiasinda degilim. ama her alevi kendi evinde gizli olarak namazini kilar cemin disinda. kerbela topraginin uzerine secde eder.

Kendi kendinize nasil namaz kilacaginizi, namaz kilarken ne tarafa dönülecegini, günde kac vakit namaz kilinmasi gerektigini, hangi vakitlerde kacar rekat, kacinin sünnet kacinin farz olmasi gerektigini nasil ögrendiniz acaba?

Kuran´da gecen salat, secde, ruku kelimelrindenmi cikardiniz bunlarin hepsini?
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...