Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

Allahın selamı üzerinize olsun

Alevi Önderlerimiz Katagorisinde ve  Hz.Ali Forumunda Bulunan  Allahın selamı üzerinize olsun Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Allahın selamı üzerinize olsun Ben bu foruma yenı uye oldum. Kendim Sunniyim. Ben Sunnilik ve Alevilik arasındaki farkı bir turlu anlayamadım. Alevilik Hz. Ali (rath) ve Ehli Beyte sevgi ise, Sunniler de o zaman Alevidir, çünkü Sunniler de Ehli Beyti sever, ve saygı duyar. Eğer aradaki fark Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman'ın hilafetine razı olmak ve razı olmamak ise, ben yukarıda isimleri geçen şahısların hilafetine Kur'an'ın işaretiyle razıyım ve tasdik ederim. Kur'anın işareti dedim. Evet, Fetih suresinin son ...

Seçenekler
Alt 05.02.10   #1
Sadi
Üye
Üye
Rep Puani : 10
Standart Allahın selamı üzerinize olsun

Allahın selamı üzerinize olsun

Ben bu foruma yenı uye oldum. Kendim Sunniyim. Ben Sunnilik ve Alevilik arasındaki farkı bir turlu anlayamadım. Alevilik Hz. Ali (rath) ve Ehli Beyte sevgi ise, Sunniler de o zaman Alevidir, çünkü Sunniler de Ehli Beyti sever, ve saygı duyar.

Eğer aradaki fark Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman'ın hilafetine razı olmak ve razı olmamak ise, ben yukarıda isimleri geçen şahısların hilafetine Kur'an'ın işaretiyle razıyım ve tasdik ederim.

Kur'anın işareti dedim. Evet, Fetih suresinin son ayetinde şöyle buyurmaktadır: ''Muhammed, Allah’ın Resülüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler. Onların, rükû ve secde halinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün.''

'Muhammed, Allah’ın Resülüdür.'-dan sonra sahabilerin dört özelliği sıralanmıştır. 'Onunla beraber olanlar,' - Peygamberimizle en çok Hz. Ebu Bekir beraber olmuştur. Hicret ederken, mağarada da Hz. Ebu Bekir Efendimizle beraber olmuştur. Yani bu özellik en çok Hz Ebu Bekir'de bulunmaktadır.

'inkârcılara karşı çetin' ise en çok Hz. Ömer (rad)-da bulunmaktadır. Dünyanın imparatorları ve liderleri Ömer (rad) ismini duyduklarında korkudan titrerlerdi.

'birbirlerine karşı da merhametlidirler' ise en çok Hz. Osman (rad) - da bulunmaktadır. O (rad) fitne çıkmasın diye canını bile vermiştir. Şehit olmuştur. Hem de ne şehit, Kur'an-ı Kerim okurken...

'Onların, rükû ve secde halinde, Allah’tan lütuf ve hoşnutluk istediklerini görürsün.' Bu özellik ise en çok Hz Ali (rad)-da bulunmaktadır. Hatta Hz. Ali (rad) secde halindeyken şehit edilir.

Kur'an'ın bu sıralamasında bir işaret var. 'Muhammed, Allah’ın Resülüdür.' Ondan sonra da halifelerin sırası onların özellikleriyle sıralanmıştır. Demek Allah Kur'an-ı Kerim'de Hilafetin sırasını göstermektedir. Bir bakımdan bu bir ilahi hükümdür. Madem kitabımız Kur'an'dir o zaman onun hükümlerine karşı gelmekten sakınmalıyız.

Bu benim hilafetin sıralamasına razı olmamın sadece bir sebebidir. Dahası da var.

Ben Sunnilik ve Alevilik arasındaki farkı bir turlu anlayamadım. Alevilik Hz. Ali (rath) ve Ehli Beyte sevgi ise, Sunniler de o zaman Alevidir, çünkü Sunniler de Ehli Beyti sever, ve saygı duyar.

Eğer aradaki fark Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman'ın hilafetine razı olmak ve razı olmamak ise, ben yukarıda isimleri geçen şahısların hilafetine Kur'an'ın işaretiyle va hem de Hz. Ali'nin rızasıyla razıyım ve tasdik ederim.

Acaba Sunnilerin ve Alevilerin aradasındaki fark nedir?????

Khudo Hofiz
Sponsor Reklamlar

Sadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 05.02.10   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 36
Standart Cevap: Allahın selamı üzerinize olsun

alevililik ve sunnilik arasinda farklar vardir genel olarak sunu diyebilirim size aleviler dinsiz degildir

Ya Allah Ya Mumahammed Ya Ali gelir bizde yani once allah sonra muhammed sonra ali

alevi toplumu biraz daha aydin goruslugur yenilikcidir herseye aciktir kaliplasmis mantalitesi yoktur ; sevgidir felsefesi

sunni toplum ise kati kurallari vardir alevileri sevmezler nedeni gecmisdeki bilgisizlikden kaynaklaniyordur

her camiye gitmeyen ve oruc tutmayani musluman olarak gormezler alevilikde oldugu gibi sunniliktede vardir ozde degil sozde sunni olmak veya alevi olmak

dinimizin buyruklarini yerine getirmeliyiz ama kimse uyglamaz bunu

hocam genel olarak size sunu diyebilirim alevilerde mum sondu olayi yoktur tamammen bir hurafedir batil bir inactir allah korkusu olmuyan toplumlar bunu uygular kanimca ...

ALeviler banyo ettikleri suyla asure yapmazlar ,alevilerde abdest alir ,alevilerde kuran i kerim okurlar kiblemiz birdir peygamberimiz muhammedtir

alevi ile sunni toplumu arasindaki farklari kendimce yorumladim umarim dusuncelerimde sizi kirmamisdir surci lisan ettiysem af ola
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 05.02.10   #3
gezgin1881
Banned
Banned Users
Rep Puani : -10
Standart Cevap: Allahın selamı üzerinize olsun

Alevilik Sunnilik Siilik

ŞİİLİKLE, ALEVİLİK ARASINDAKİ FARKLAR VE ORTAK BENZERLİKLER

Şiilik, Arapça’da (Ş.Y.A) kökeninden gelme bir kelimedir ve yaygın olarak “Taraflar” anlamına gelir.Bu Hz.Ali ve Ehl-i Beyt taraflarıdır. “ Alevi” kelime olarak Ali’ye bağlı olanlar anlamına gelir Hz.Ali’nin soyundan gelenlerin isimlerinin önüne konulan bir takıdır. Şiiler ve Aleviler her ikisi de Ehl’i Beyt’e bağlı , 12 imamlara bağlıdır. İnanç temelleri aynıdır bunun dışında ibadet uygulama ,düşünce yapısı olarak birbirinden farklıdır

1-Şiilikte ikrar ve biat yoktur.sadece tanıklık ve bağlılık vardır., Alevilikte ise ikrar,biat ve teslimiyet vardır.
2-Şiilikte minhâç ( aydınlık yol) yani tasavvuf ve tarikat yoktur.Alevilik ise, minhâç ve erkan,yani tasavvufi yoludur.(Aydınlık yoludur).Ehli Sünnet gibi hareket eder ve Sünni düşünceyi paylaşırlar..
3-Şiilik şeriata bağlı kalınır,Alevilik ise, şeriat, tarikat, marifet, ve hakikat aşamalarını kabul edilir.
4-Şiilikte, musahip olma koşulu yoktur, Alevilikte ise musahip olma koşulu vardır.
5-Şiilikte mut’a nikahı evlilikleri kabul edilir.Alevilikte ise mut’a nikahının varlığı kabul edilmez. Genellikle tek eşliliği kabul eder.
6-Şiilikte, zikir, semah ve müzik ibadete sokulmaz..Alevilikte ise bunlar ibadetin temel öğeleridir
7-Şiilikte dinin şartı beştir.Tevhit, Adalet, Nübüvvet, imamet ve mead’dır. Alevilikte altıdır. Alevilikte Velayet inancı eklenir.Bunlar,Usul-i Din’dir.
8-Şiilikte dinin ayrıntılara ait koşulları (Füru-ı Din )ondur. a-Namaz,b-Oruç,c- Hac d-Zekat e- Cihat etmek f- Humus g- Peygamber soyuna tevella etmek h- Peygamber ve Ehl-i Beyt düşmanlarını teberra ( dışlamak) j-İlahi emirleri tutmak, k-Yasaklarından kaçınmak.
9-Alevilikte,mürşit,rehber,talip veya muhip,yol oğlu gibi kavramlar vardır.Şiilikte bunların hiç biri yoktur.
10-Alevilikte;Pir, mürşit, rehber, talip, musahiplik gibi kavramlar vardır.Şiilikte bunlar yoktur...
11-Alevilikte 4 kapı 40 makam anlayışı vardır. Bunlar şeriat, tarikat, marifet , hakikat tır ve her kapının 10 menzili vardır. Şiilikte ise sadece şeriat vardır.
12-Aleviler ibadetlerinde musiki ile cem olurlar. Şiilikte ise bunlara yer verilmez. Şiilikte Alevilik arasındaki benzerlik Ehl-i Beytin sevgisidir. Şiilik Şeriattır, Alevilik Tasavvuftur. (Bk.H.Kaya,Alevilik Tanıtımı ve İlkeleri)

ALEVİLİKLE, SUNNİ İSLAM ARASINDAKİ FARKLAR

1-Alevilik tasavvufi batini yorumu esas alır. Sunilikte ise Emevi şeriatına uygun hareketleri esas alırlar
2-Alevilik Ehl-i Beyt yorumudur.Sünnilik, Emevi yorumudur.
3-Alevilik sevgi ve aşk ile Hakka gitmeyi esas alır. Sunilik korkuya, şekle dayalı inancı esas alırlar.
4-Alevilikte 4 kapı 40 makam vardır ve 3 sünnet 7 farz , 12 erkan vardır Sunilikte bu yoktur. Sunilikte 5 vakit namaz vardır. İslam’ı 5 şarta imanı 6 şarta dayandırırlar.
5-Hac, zekat vardır. Alevilikte hac anlayışı gönülleri fethetmektir.Alevilikte zekat değil paylaşım vardır.Sünnilikte inanç ritüelleri tamamen farklıdır. Alevilerde cem vardır. Secde ademedir. İbadetinde musiki ve aşk vardır. Kabe gönüldür.
6-Alevilikte varolan dört kapı kırk makam, üç sünnet, yedi farz, on iki erkan Sünnilikte yoktur. Sünnilikte ise beş vakit namaz ve İslam’ın 5 şartı vardır. Allah’tan korkmak vardır. 5 vakit namaz vardır. Hac, zekat vardır.
7-Alevilikte Allah’a sevgi vardır. İnsana sevgi saygı vardır. Muharrem orucu, Hızır orucu vardır. 48 Perşembe orucu, Hızır orucu, Nevruz bayramı vardır. Sünnilikte bunlar yoktur
8-Alevilikte Cem ve niyaz vardır. Sünni inanç bunları reddeder.
Sünni İslam’la Alevilerin ortak tek noktaları;Hz. Peygambere ve Kuran-ı Kerimine ve de Allah’ın birliğine inanmaktır. Başka inançsal bağlılığı yoktur.

Alevi erkanları bazıları şunlardır:

Doğum,sünnet, Hakka yürüme,ikrar verip nasip alma, musahip edinme ve görgü ,Ayn-ül Cem, Tarikat Erkanı, Tevhit, Veladet-i Nebi(Hz.Muhammed ve Hz.Ali’nin doğum günlerini kutlanır)Baş okutma Erkanı,Tarikat kavline göre yükseliş Erkanı, Marifet Erkanı , Sema etmek, Matem ve Oruç Erkânı, Düşkünlük Erkânı gibi erkânlar da Aleviliğin temel inançlardır.

Alevilikte İbadetin Temel Şartları

1-İman:Alevilikte ibadet yapabilmek için iman sahibi olmak,
2-İkrar:Alevi (yoloğlu) olabilmek için peygamber soyundan gelen ve o soy tarafından kendisine görev verilen bir Mürşide söz verip bağlanmak şarttır.
3-Erkân: musahip tutup görgü kavline girmek, 48 Cuma cem’e katılıp,Hak lokması dağıtmak, mürşidin dediklerini uygulamak.
4-Takva: Allah’ı sevmek , O’nu darıltmamak için gayret sarf etmek,eline, diline, beline sahip olmak, eşine aşına, işine sadık olmak, özüne , sözüne, sazına, gözüne, doğru olmak, ağlayanı güldürmek, boşalttığını doldurmak, yıktığı varsa yapmak, gördüğünü örtmek, görmediğini söylememek, eliyle koymadığını ve hak etmediğini almamak,on sekiz bin alemi hak bilmek,yetmiş iki milleti bir görmektir.Al
Allah : özünde iman, sözünde,takvayı yüzünde bilmek,bilcümle varlık onun elinden ve dilinden emin olmak.
5-Amel:İlim sahibi olmak , inandıklarını uygulamak, yedi nefis mertebesini ve dört kapı, kırk makamı uygulayarak geçip, insan-i kamil olmak ve 4 kapı 40 makamı bilmek ve yerine getirmek.
6-Meveddet: (Tevella – Teberra) Allah pek çok ayette Peygamber ve onun Ehli-i Beytine ve soyuna sevgi ve bağlılık göstermemizi emretmektedir. Meveddet, sevgi ve bağlılık anlamındadır. Tanrı’nın Vedüd adından kaynaklanmaktadır.Tevellâ sevmek anlamındadır.Teberrâ ise kaçınmak anlamındadır. Alevilikte; Peygamber ve Ehli Beyitini , Peygamberin soyunu sevmeyenlerden kaçınmak anlamındadır.
Alevilikte Ehli-Bayt’ı incitmek, Peygamberi incitmekle eş değer tutulmuştur.

Alevilikte Dinin Şartları

1-Tevhid : Allah’ın varlığına birliğine inanmak,
2-Nubuvvet : Hazreti Muhammedi Son elçi olarak görmek,emirleri uygulamak,
3-İmamet: Hz.Ali ve on iki imamlara inanmak,
4-Velayet: Din ve dünya işlerinde Kuran.. imametin sonra velayet ve … inanma,
5-Adalet: Allah’ın mutlak adil olduğuna , melekler yoluyla denetlediğine inanmak,
6-Mead: Allah’ın emirlerine uyanların ödüllendirip cennete , emirlerini dinlemeyenlerin yargılanıp cennete konulmayacağına inanmaktır.
.
kaynak:www.alevimisin.com
.
.
Sponsor Reklamlar

gezgin1881 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...