Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

Cemevlerinde Atatürk posteri olmalı mı?

Alevi'lik Ana Forum Katagorisinde ve  Cem Evlerimiz Forumunda Bulunan  Cemevlerinde Atatürk posteri olmalı mı? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>sevgili arkadaslar bir yazida gördügüm bir bölümü sizlerle paylasmak istedim tabiki buna karsi cikanlar olacagi gibi hemfikir olanlarda olacaktir.SI´zlerden ricam saygi cercevesinde yorumlarinizi yazarsaniz birbirmize karsi saygimiz kaybolmus olmaz. Cemevleri alevilerin ibadet yeridir. Ama cemevlerinde yer alan bir şey beni biraz rahatsız ediyor. Cemevlerinde 12 imamların, Pirsultan'ın ve Hacı Bektaşı Veli'nin resimleri yer alır. Özellikle bir resim vardır ki çok enterasan. Alevi inancıyla hiç alakası olmamasına rağmen Atatürk'ün resmide bulunur. Bu resmin ne diye orda bulunduğunu alevilerle ilişkilendiremiyorum. Dünyanın hiç ...

Seçenekler
Alt 13.02.11   #1
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12
Standart Cemevlerinde Atatürk posteri olmalı mı?

sevgili arkadaslar bir yazida gördügüm bir bölümü sizlerle paylasmak istedim tabiki buna karsi cikanlar olacagi gibi hemfikir olanlarda olacaktir.SI´zlerden ricam saygi cercevesinde yorumlarinizi yazarsaniz birbirmize karsi saygimiz kaybolmus olmaz.

Cemevleri alevilerin ibadet yeridir. Ama cemevlerinde yer alan bir şey beni biraz rahatsız ediyor. Cemevlerinde 12 imamların, Pirsultan'ın ve Hacı Bektaşı Veli'nin resimleri yer alır. Özellikle bir resim vardır ki çok enterasan. Alevi inancıyla hiç alakası olmamasına rağmen Atatürk'ün resmide bulunur. Bu resmin ne diye orda bulunduğunu alevilerle ilişkilendiremiyorum.

Dünyanın hiç bir yerinde değişik inançların olduğu ibadethanelerde asla bir politikacının resmi o inancın simgeleriyle aynı kefeye koyulmaz. Siz ne Kiliselerde, ne camilerde, ne Havra'larda böyle bir şey göremezsiniz. Böylesi bir şeyin görülmesi dahilinde kıyamet kopar!

O halde aleviler neden siyaset adamının resmini cemevlerine asarlar! Daha da ileri gider Hz.Ali'nin zülfikar'ının bir ucuna Ali'nin resmini, öbür tarafına Atatürk'ün resmini kazımışız. Bu çok büyük bir hatadır.

Ayrıca ibadetevleri devlet siyasetinden bağımsız tutulmalı. Eğer öyle olursa devletin resmi görüşü o inancın içine zuhur eder ve revizyona uğrar. Bu nedenle ben Hz.Ali ile Atatürk'ün eş değer tutulmasından rahatsızlık duyuyorum. Alevilik bir inançtır. İnançlara resmi ideolojiyi empoze etmeye karşıyım.

Ayrica atatürk birtek alevilerimi kurtardi tabiki hayir madem diger türkleride kurtardigi ise neden camiye atatürk resmi asmiyorlar.

Tutun ki birde atatürk dersim katliamin en büyük sorumlu oldugu halde aleviler arasinda bu kadar ilahlastirlimasini anlamis degilim

Bircok alevi sitesinde atatürk resmen ilahlastirlimis nerdeyse hz.ali ile ayni kefeye koyulmaktadir
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13.02.11   #2
İbo1989
Yeni Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Cemevlerinde Atatürk posteri olmalı mı?

Gencalevi can, dediklerine katılmamak elde değil

Ben bir Alevi olarak, hem de ataları Kürt-Alevi soykırımlaında katledilmiş birisi olarak bunu derim ve bunu söylerim: Atatürk'ün resiminin asılması, bana teşhis koyduruyor. Adı: Stockholm Sendromu... Atatürk milletçisiyim diyen binlerce Alevi gibi görünen faşistin Aleviliğe ırkçılığı sokma çabalarıdır. Bu da planın bir parçasıdır.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve gencalevi bunu beğendiler.
İbo1989 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13.02.11   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 36

Cemevleri alevilerin ibadet yeridir. Ama cemevlerinde yer alan bir şey beni biraz rahatsız ediyor. Cemevlerinde 12 imamların, Pirsultan'ın ve Hacı Bektaşı Veli'nin resimleri yer alır. Özellikle bir resim vardır ki çok enterasan. Alevi inancıyla hiç alakası olmamasına rağmen Atatürk'ün resmide bulunur. Bu resmin ne diye orda bulunduğunu alevilerle ilişkilendiremiyorum.

osmanli Zamaninda Aleviler katledilmistir, mustafa kemal ATATURK ile birlikte zamanin padisahlari cezalandirilmasindan dolayi aleviler ataturku ilah gibi gormektedir.. Buda cok yanlisdir..

bana Gorede Fotografin ibadethanelerde olmasi yanlistir... Kilisede,Katedral,Sapel, gibi ibadet yerlerinde Basbakan yada cumhur reisin resmi olmaz olmasi yanlistir..

Bana girede Ataturkun yeri ayridir, Saygi duyariz severiz ama cem evlerimizde fotografinin olmasi cok yanlisdir..

Yorumumu Ataturk e saygisizlik olarak gormeyin, Lutfen mantiken yanlis biz aleviler mantikli insanlarizdir..
Sponsor Reklamlar

gencalevi bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13.02.11   #4
Türkmen
Yeni Üye
Üye
Nereden: Bursa

Bence sorun yok. Her değer verilen insanın portresi asılabilir.
Sponsor Reklamlar

mechul bunu beğendi.
Türkmen isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13.02.11   #5
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Çok yer gezdiğimden anadoluda bir cem evinde apo denilen işbirlikçi yaratığın resminide gördüm.
bir önder olmuş ve büyük devrimci kişiliği aydın dünya görüşü olan mustafa kemalin resimlerinin olması gayet doğaldır.ve olmalıdırda
Sponsor Reklamlar

mechul bunu beğendi.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13.02.11   #6
gencalevi
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: almanya
Rep Puani : 12

Amasya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok yer gezdiğimden anadoluda bir cem evinde apo denilen işbirlikçi yaratığın resminide gördüm.
bir önder olmuş ve büyük devrimci kişiliği aydın dünya görüşü olan mustafa kemalin resimlerinin olması gayet doğaldır.ve olmalıdırda

sevgili can ne aponun kini nde atatürkün oraya layik degildir
o kadar alevi sembol olmus büyüklerimiz var ken
bu insanlarin posterleine hic mi hic gerek yok
pir sultabn abdal
haci bektas veli
yunus emre
hz.ali
saz
vs....
.
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 14.02.11   #7
Asi_Kardelen
Asi_Kardelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: tokat

Ülkemizin kurtaricisi Yüce Önder Atatürk resminin Cem evlerimizde olmasindan Gurur duyarım Türk kadın yüzyıllardır özlemini çektiği haklarına sahip olmada en azimli inançlı ve güçlü desteği Atatürk ten almış ve çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmişti Atatürk toplumun bir parçası olan kadınların seçme ve seçilme hakkını vermiş kadınların her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu etmiştir Cem evlerimizde Atatürk posterlerinden rahatsız değilim
Sponsor Reklamlar

Deniz, mechul ve GüvençA_T bunu beğendiler.

birgün büyük bir derdin olursa
allah a dönüp benim büyük bir
derdim var deme ... derdine
dönüp benim büyük allahım var de
Asi_Kardelen isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 14.02.11   #8
mechul
Banned
Banned Users
Nereden: mmmmm
Rep Puani : 30

Cemevlerine Atatürk potresinin asılmasının bircok sebebi vardır bunların arasında asla Atatürk'ü Alevi yol önderi görmek gibi bir neden yoktur.

Anadolu topraklarında Alevilerin istekleriyle bu denli uyuşan ortak degerleri olan Atatürk dışında birbaşka devlet büyüğü olmamıştır.

Bektaş Veli 800 yıl önce kadınları okutunuz dedi,
Atatürk kadınlara hakettigi degeri verdi.

Din devletinden laik devlete geçiş yaptı,
Slatanatı hilafeti kaldırdı,
Modern yasama imkan sagladı
Daha bircok yenilik bu topraklara Atatürk'le geldi.

En basitinden Atatürk'ün 90 yıl önce basardıgını bugun mısır tunus lıbya yapmaya calısıyor..

Bunları yapana atmamak lazım bunları görmezden gelerek ahkam kesmek nankörlüktür.

Atatürk Milliyetçiligini anlayamayanlara anlatmak bizlerin boyun borcudur,
Atatürk Milliyetçiligi bugun kü güncel siyasi oluşumların algıladıgı tarzda degildir, ve tüm samimiyetimle söylüyorum ki Atatürk'ün gercekten izinden gidilseydi Hakari İzmir kadar kalkınırdı.

Koskoca bir saltanatı, hilafeti,biat kültürünü ve en önemlisi ümmetçiligi yıkmak adına Atatürk milliyetçiligi kullanmıştır, kullanmak zorundaydı aksi takdirde bu yıkılamazdı,

Yani bunu görelim artık..

Atatürk'ü Dersim katliyamından sorumlu tutmak ahmaklıktır,
Katliyama karısmıs askerler yıllar sonra pişmanlıgını dile getirirken dahi Atatürk'ün asla bunu istemedigini sorumluların Celal Bayar oldugunu dile getirmiştir.

Hadi kitap okumayanları geçtim Atatürk'ün son 300 gününü konu alan belgeseli izleyenler mutlaka görmüştür Atatürk yatagından kalkamaz halde idi, 1937-38 yıllarında yasanmış olaylardan dolayı Atatürk'ü sorumlu tutmaya calısanlar aslında Atatürk'ün milliyetçiligini anlamayan ve onun sözleri yaptıkları zorlarına giden cahillerdir.

Atatürk'ün onlarca evladı vardır, evlat edindiklerinin cogu bitlisli diyarbakırlı cocuklardır,

Gelelim potresinin asılmasına.

Öncelikli olarak üstte de belirttigim nedenlerden ötürü Alevilerle Atatürk arasında güçlü bir gönül bagı oluşmuştur ve bunun yansıması olarak Aleviler yanlızca Cemevlerine degil , evlerine, araclarına işyerlerlerine fotograflarını asmaktadır.

İkinci olarak sehirlerdeki Cemevleri Kültür evi niteliginde kuruluşlardır ve bu kuruluslar tıpkı bazı işyerlerinde oldugu gibi Atatürk potresini görünür bir yere asmak zorundadır, ibadathane satatusunde degildir buralar.

Efendim dünyanın hiçbir yerinde yokmuş,
Dünyanın heryerinde aynı yasam mı var, aynı tarihi olaylar mı var ,aynı cografyalar mı, endonezya da bu tür bir konu yok diye bizde olamasını istemek ve o ülke örnek gösterilerek eleştrmek saçmalıktır !!!

Atatürk'ün resminin asılmamasını istemek ayrıdır saygı duyarım tartısılmasıda dogaldır,
Ama Dersim'i örnek vererek, Atatürk Milliyetçiligini anlamayarak, yok stockholm sendromu yok bilmem ne diye acımasızca sebebpler uydurarak, Atatürk'ün bu topraklara kazandırdıklarını görmezden gelerek bu tür tartısma yapılması nenkörlüktür.

Bu tür eleştrileri yapanlardan birine srmak istiyorum, hiçbir kaynaga bakmaksızn Cemevlerine resmi asılan 12 imamlardan 9.imam'ın bana hayatını anlatabilir mi ?
Alevilege neler katmış anlatabilir mi ?
Alevilere neler kazandırmış anlatabilir mi ?

eminim saga sola bakmazsa 9.imam'ın kim oldugunu dahi bilemez,
cünkü onların mazlumiyeti yanlızca Alevilik için önem arzeder kazanımları yoktur, simgeseldir.

Aynı kişi Atatürk'ün alevilige degil ama Alevilere bu ülkede neler verdigini gayet iyi bilir !!

Bir seyi eleştrirken mantık konusmalı..
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen, DevrimChe ve GüvençA_T bunu beğendiler.
mechul isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 14.02.11   #9
sadik1968
sadik1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Standart Cevap: DAİMA OLMALI Cemevlerinde Atatürk posteri olmalı mı?

Sevgili canlar zaten kimliğimizi yeterince kaybettirmişler ve unutturmuşlar birde birbirimiz içerisinde bölünmeyelim,arkadaşımızın dediği gibi ben görmedim ama bir katilin resmi olacağına, soykırımcı (Yavuz Sultan Selim -Hamidiye alayları)çocuklarının resmi olacağına ATATÜRK resmi olmasından gurur duyarım özümüz Türktür bunu unutmayalım.Evet dini inanç filan tabiiki de,nereden gelip nereye gidiyoruz ona bir bakalım,Arabistan ellerinden mi yaşadık Orta Asyadan mı geldik ne zaman alevi olduk ben biraz okudum kendime göre fikir edindim sizler belki benden fazla bilgi birikimine sahip olabilirsiniz ancak benim dileğim dedelerimizden yadigar kalan ATATÜRK resmi geleneğinin ve sahiplenmenin çok yerinde olduğu ve devam etmesidir..Öbür taraftan Hz. Ali efendimiz, 12 imamlar ne zaman resim çektirmiş ben de onu hatırlamıyorum sonuçta onlarda temsili tasvirlerdir duvarlarımızda yer alır ve kimse neden var diye sorgulamaz gereksiz yere polemik yaratmaz, madem dediğiniz gibi kimse alınmasın,siyasetçi canım filan diyenlere sizde alınmayın o zaman ama nede güzel bir eseridir Neyzen Üstadın madem alınganlık yok paylaşayım dedim kime niye kime kısmet adamcağız kimlere ithaf etmiş halbuki... memleketin düştüğü hale bak vah vah vah...

Ne ararsın Tanrı ile aramda,
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açığa neden türban sorarsın?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne,
Yoksa sana bir zararı, içerim.
İkimiz de gelsek kıldan köprüye,
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet,
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et...
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
SEN ANANDAN YİNE ÇIKARDIN AMMA !!!
BABAN KİMDİ BİLEMEZDİN ŞEREFSİZ...

Eser:Ne ararsın Tanrı ile aramda / Neyzen Tevfik
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen, DevrimChe ve mechul bunu beğendiler.
sadik1968 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 14.02.11   #10
DevrimChe
DevrimChe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Australia

Bu yillardir tartisilmakta tartismak bana gore bos ve cabasiz...
Bu ulkeyi bize kazandiran buyuk bir onderdir Mustafa Kemal Ataturk ve biz Aleviler sehrinden koyune kasabasina en ucra koselerde bile saygi duyulan ve hemen hemen her alevi bireyin evinde fotografi olan bir liderdir.
Cem evlerimizdede olmalidir olacaktirda.
Asil ben gittigim bir cem evinde gormezsem sorgularim bu olayi gorunce degil...
Ve unutmadan bazi alevi derneklerinde Pir Sultan Abdal'in dahi fotografi yoktur bunuda sorgulamak gerekir...
Sponsor Reklamlar

Asi_Kardelen ve mechul bunu beğendiler.

...

Dedim hoca niçin namaz kılarsın?

Dedi günahlardan arınıyorum..
Dedim namaz kılmak Hiç fayda etmez!
Dedi kılar gibi görünüyorum..
Dedim ya gerçekleri görüyor musun?
Dedi düşünmeye eriniyorum..
Dedim ya cennete nasıl girilir?
Dedi cehennemde aranıyorum...

...

DevrimChe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...