Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

alevilik hakkında bilinmeyenler

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Kültürü Forumunda Bulunan  alevilik hakkında bilinmeyenler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>alevilik hakkında öğrenmek istediğim şeyler var soru sorarak hemn aleviliği hemde alevilik gerçeklerini öğrenmek istiyorum....

Seçenekler
Alt 05.12.12   #1
Araf
Banned
Banned Users
Nereden: ankara
Rep Puani : 10
Standart alevilik hakkında bilinmeyenler

alevilik hakkında öğrenmek istediğim şeyler var soru sorarak hemn aleviliği hemde alevilik gerçeklerini öğrenmek istiyorum.
Sponsor Reklamlar

Araf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.12   #2
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31
Standart Cevap: alevilik hakkında bilinmeyenler

Değerli can aslında aradığın bir çok sorunun cevabını forumda açılan konulardan yazılardan ve yorumlardan öğrenebilirsin Sen yeterki öğrenmek istiyorum de Bilgi çok
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.12   #3
Araf
Banned
Banned Users

aradığım cevaplar konularda yok,var olanlarda eksik kafama yatmadı.sorduğum sorulara sabrla cevap verirseniz sevinirim şimdiden tşkler.

1-hz ALİ(r.a) efendimizin yiğeni ve damadıdır.ömrünü islama ALLAH yoluna adamıştır.namazını kılmış orucunu tutmuştur..ve ALLAH yolunda namazını eda ederken şehid olmuştur.hz hasan ve hz hüseyinde şahadet şerbetini ömrünün sonlarına kadar namaz kılarak ve ALLAH yolunda harcamışlardır..sorum şu bunca şeye rağmen neden aleviler namaz kılmaz,kılanada neden asimile olmuş der..(sizin konuların birinde namaz kılan alevilere asimile olmuş diyorsunuz)

2-hz ALİ ile muaviyenin arasında geçen durum sonucu HZ ALİ tarafına şii muaviye tarafınada adı üstünde muaviyeciler denmiştir..bende o zaman yaşasaydım hz alinin tarafında olur muaviye ile savaşırdım..lakin şiilik bi din değil mezhep değil sadece bir tarafın belli olması için söylenen taraf adıdır..şiirler namaz kılar oruç tutar diğer tüm emir ve yasakları uygularlar..alevilik ise daha 16. yüzyılda çıkmış sadece anadoluda var olan bi akımdır..yani bi mehzep değildir neden mezhep oluşturulma çabasına giriliyor.

3-alevi dostlarımla konuşmalarımda KURAN-ı kerimin ortak paydamız olduğunu söylediler.o zaman bende derimki kuranda alevilik yoktur.sunnilikte yoktur.zaten yazımın burasına kadar benim sunni olduğumu düşündünüz..ben müslümanım ne alevi ne sunni ne şiiiyim..madem kuran-ı kerim ortak paydamız o zaman aleviliği sunniliği bi kenara bırakalım kurana göre yaşayalım ALLAH ın emir ve yasaklarına uyalım...hz aliyi gene sevelim hz hasanı hz hüseyini hz caferi ben şahsen hepsini canımdan çok seviyor ve onlar gibi yaşamaya çalışıyorum yani kuran ahlakıyla yaşamaya çalışıyorum tıpkı onlarında yaptığı gibi..peki bu kadar çok seviyorsunuz neden onlar gibi kurana sarılmıyorsunuz..(ona göre yaşıyoruz demeyin çok alevi arkadaşım var içlerindeyim)

4-alevi dedelerin bazı dergilerdeki makalelerini okudum..hepsinin alevilik yorumu farklı hatta kendi yazığı makaleyle bi sonraki yazdığı makale bile birbirini tutmuyor..bir gün cem evine gittim bi dedeyle sohbet ederken bu konuyu açdım ve dedeye dedimki ''bu kadar alevilik yorumuna karşılık şunlara söyleyebilirim.ne kadar alevi varsa o kadarda alevilik var''haklısın dedi güldü..form sayfanızdada bi konu üzerinden her bi üyeniz ayrı ayrı yorum yapmış zaten yorumları okuyunca kendinizde anlayacaksınız..halbuki bu müslümanlıkta böyle değildir kararlar kati ve kesindir..yani bi sorunun tek bir cavabı vardır birden fazla değil..bununla ilgili cevaplarınızı bekliyorum.

5-konularınızdan birinde bizim düşüncelerimiz doğmatik değildir akıl ve mantığa dayanıyor diyor..bende sizden akıl ve mantığa dayanarak bu soruların cvplarını istiyorum..kesin cvplar...
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Alt 06.12.12   #4
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye

Der neyâbed hâl-i puhte hîç hâm
Pes sühan kûtâh bâyed vesselâm
Sponsor Reklamlar

Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.12   #5
Redsefa
Kıdemli Üye
Üye

Der neyâbed hâl-i puhte hîç hâm
Pes sühan kûtâh bâyed vesselâm
Sponsor Reklamlar

Alt 06.12.12   #6
Redsefa
Kıdemli Üye
Üye

Can Araf, Hakk yar ve yardımcın ola, ismin ile müsemma olup arada kalmışsın. Bilirim
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Alt 06.12.12   #7
Araf
Banned
Banned Users

doğru sen pişmişsin biz çiğiz.))ama ben aydınlanmak istiyorum işte pişmek.)
Sponsor Reklamlar

Alt 06.12.12   #8
Redsefa
Kıdemli Üye
Üye

Can Araf, Edeb ya Hu'nun manasını bilirsin. Edebi, erkanı elden bırakma, Hakk, yar ve yardımcın ola, Bu sorduğun suallerin cevabı iki kelime ile cevap verilebilir şeyler değil. Senin her soruna dilim döndüğünce cevap vermeye çalışacağım. akıl süzgecinden iyice geçirmeden, reddiye sunma aşkı niyaz ile
Sponsor Reklamlar

Alt 06.12.12   #9
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Agzini büzüşünden Ömer diyecegi belliydi.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.12.12   #10
Redsefa
Kıdemli Üye
Üye

Ehli sünnet ekolleri ile alevi-bektaşi batıni öğretisinin herşeyi birbirinden farklıdır. Öncelikle Ehli sünnet velcemaatin kabul ettiği islamın 5 şartı bizim itikadımızda muteber değildir. eğer islamın 5 şartından Kelime-i şehadet hariç, hangisini yapmadığında dinden çıkarsın.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...