Sponsor Reklamlar


Osmanlıda Alevilik Ayaklanmaları

 Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Alevi Araştırmaları Forumunda Bulunan  Osmanlıda Alevilik Ayaklanmaları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 
Seçenekler
Alt 28.01.11   #1
mmuratkkaratas
mmuratkkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 744
Rep Puani : 10
Standart Osmanlıda Alevilik Ayaklanmaları


Anadolu'da Osmanlı yönetiminin haksız uygulamaların akarşı çeşitli zamanlarda ve değişik boyutlarda toplumsal ayaklanmalar olmuştur.
Çoğu Alevi kaynaklı olan bu ayaklanmalar ilk bakışta tümüyle dinsel nitelikliydi. Fakat aslında bunların hiçbiri salt dinsel başkaldırılar değildi. Hatta esas olarak sosyo-ekonomik sebeplerden kaynaklanıyordu. Anadolu'da XVI. yüzyılın başlarında görünürde dinsel nitelikli olan ve Alevi dedelerinin önderliğinde gerçekleşen ayaklanmalar Osmanlı'nın toplumsal haksızlıklarına karşı birer köylü başkaldırısıdır. Bunlardan bazıları şunlardır: Babailer İsyanı, Şah Kulu, Bozoklu Celal, Sülünoğlu, Begçe Bey, Veli Halife, Kalender Çelebi İsyanları, Pir Sultan Olayı ve Şeyh Bedrettin Olayı vb. Bu ayaklanmaların çoğunun XII. yüzyılda Babai hareketi ile aynı bölgede meydana geldiği düşünülürse, Anadolu Alevilerini bu toplumsal haksızlığa karşı yanı zamanda bir siyasi egemenlik kavgası verdikleri kolayca anlaşılabilir. Osmanlı'da görülen bu ayaklanmalarla ilgili tarihçi Prof. Dr. Faruk Sümer şöyle yazıyor: "Bu ayaklanmalar, mezhebi mahiyette gibi görünüyorlarsa da, yukarıdaki hadiselerden de anlaşılacağı gibi gerçekte iktisadi sebeplerle ilgilidir." Daha sonra şöyle diyor: "… Sünni olsun, Şii olsun, Türk'e artık yalnız çiftçilik yapmak düşüyordu." Çünkü ayaklanmalar birer köylü ayaklanması idi ve yalnızca Alevi Türk köylüler değil, Sünni Türk köylüler de eziliyordu. Adı geçin isyanlar için bir başka tarihçimiz de şöyle yazıyor: "Dini şekillerde ortaya çıkan Anadolu isyanları her şeyden evvel işte bu milli felaketlerin pek tabii birtakım aksül'amelleri demekti" (18) Osmanlı, adaletsiz uygulamaların üstüne gidip düzelteceği yerde, adalet isteyenleri ezmeyi tercih etmiş, bu amaçla Alevilerin karşısına, mezhepçilik yaparak Sünniliği örgütlemiştir. Osmanlı'nın Alevilik hakkındaki düşüncesini yüzlerce benzeri olan şu fetva ile ifade etmek mümkün. Fetva özetle şöyledir "Kızılbaş taifesi kâfirdir, öldürülmesi vacip ve farzdır. Hatta öldürülenlerin ileri gelenlerinin, malları, kadınları, çocukları öldürenlerin kısmetidir." (Müftü Hamza Nurettin'in fetvası) Mustafa Akdağ da kitabında Anadolu'daki Celali isyanı diye nitelenen ayaklanmaların toplumsal içerikli başkaldırılar olduğunu yazar. Aynı konuda, iktisat tarihçisi Ord. Prof. Dr. Ömer Lütfi Barkan ise şöyle diyor: "Osmanlı İmparatorluğu'nda çeşitli tarihlerde iskan amacı ile vs. sürgün edilen kitlenin çoğunu adi suçlar teşkil ediyordu. Kızılbaşlık da bu adi suçlar arasında sayılıp sürgün nedeni oluyordu."
Sponsor Reklamlar

__________________
Dil Bir Ulusu Harç Gibi Tutkal Gibi Bir Arada Tutan, Birbirine Bağlayan En Temel Öğedir.
mmuratkkaratas isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

SEO by vBSEO 3.6.0 PL2